معرفی یونولیت بسته بندی

معرفی یونولیت بسته بندی

یونولیت بسته بندی امروزه یکی از تجهیزات لازم و ضروری در صنعت بسته بندی محسوب می شود. همانطور که مطلع هستید نوع بسته بندی تاثیر زیادی در فروش محصولات دارد چرا که، بیشتر افراد هنگام خرید یک محصول به نوع بسته بندی آن توجه زیادی می کنند و آن را یک فاکتور مهم در نظر می گیرند. دلیل این امر نیز این است که یک بسته بندی درست و اصولی سبب حفظ کیفیت اولیه کالا خواهد شد. با توجه به این موضوع تولید کنندگان و صاحبان صنایع نیز همواره به دنبال انتخاب بهترین متریال جهت بسته بندی محصولات خود هستند.

بر اساس تجربه کاری بیشتر تولید کنندگان و صاحبان صنایع یونولیت همان متریالی است که می توان با اطمینان از آن جهت بسته بندی انواع محصولات استفاده کرد. دلیل استقبال بی نظیر تولید کنندگان از بسته بندی یونولیتی مزایای بی نظیری است که این نوع بسته بندی دارد.

قبل از پرداختن به مزایا و کاربرد یونولیت بهتر است با مواد تشکیل دهنده این محصول با ارزش به طور مختصر آشنا شویم. در واقع یونولیت از یک نوع ماده پلیمری در طی چندین فرایند پتروشیمی ساخته می شود. به یونولیت، فیبر سفید و پلاستوفوم نیز گفته می شود. در ادامه مطلب به معرفی کامل کاربرد یونولیت، مزایا و انواع آن خواهیم پرداخت.

یونولیت بسته بندی
کاربرد یونولیت بسته بندی

از یونولیت بسته بندی همانطور که از نام آن مشخص است در صنعت بسته بندی استفاده می شود. در واقع امروزه بیشتر صنایع تولیدی از این متریال جهت بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند. از جمله صنایعی که از این متریال در بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند می توان به تولید کنندگان محصولات باغبانی و کشاورزی، قطعات الکتریکی، فلزات گرانبها، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی و … اشاره کرد. در ادامه به معرفی چند صنعت دیگر که از یونولیت جهت بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند خواهیم پرداخت.

صنایع غذایی: یکی از صنایعی که به طور گسترده از یونولیت جهت بسته بندی محصولات خود استفاده می کند صنایع غذایی است. دلیل استقبال بی نظیر تولید کنندگان مواد غذایی از یونولیت جهت بسته بندی مواد غذایی مزایای فوق العاده این محصول است. در واقع یونولیت بهترین انتخاب جهت حفاظت از مواد غذایی است چرا که، کیفیت مواد غذایی به طور کامل حفظ می شود و طعم و مزه غذا به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد.

صنایع چوبی: صنعت چوب یکی دیگر از صنایع مختلفی است که در بسته بندی محصولات خود از یونولیت استفاده می کند. محصولات چوبی مانند: مبل، میز تلویزیون، صندلی و دیگر محصولات چوبی ممکن است در حین حمل و نقل دچار آسیب شوند. با توجه به این امر بهترین انتخاب جهت محافظت از بدنه محصولات چوبی در برابر هر نوع صدمه فیزیکی، استفاده از یونولیت است.

سازمان انتقال خون: یکی دیگر از کاربردهای یونولیت بسته بندی استفاده از آن جهت حمل خون و پلاسمای خون است. دلیل استفاده از این محصول جهت حمل خون و پلاسما، عایق بودن یونولیت است.

v

مزایا و ویژگیهای یونولیت بسته بندی

همانطور که اشاره شد بسته بندی یونولیتی مزایای بسیار چشمگیری دارد. در واقع این مزایا و ویژگیها سبب شده که تولید کننده دغدغه ای در رابطه با سلامت محصول خود نداشته باشد. در ادامه به معرفی این مزایا و ویژگیهای فوق العاده خواهیم پرداخت.

مقاومت در برابر ضربه

مقاومت در برابر ضربه و فشار یکی از مزایای بی نظیر این محصول است. در بیشتر صنایع تولیدی یکی از مشکلات تولید کنندگان حمل محصول تولید شده بدون ایجاد ضربه و شکستگی است. با استفاده از بسته بندی یونولیتی با اطمینان می توان گفت که محصول حمل شده بدون هیچگونه شکستگی به دست مصرف کننده خواهد رسید.

عایق بودن

از دیگر ویژگیهای بسته بندی یونولیتی عایق بودن آن است. عایق بودن محیط بسته بندی در بعضی موارد اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال جعبه ای که از آن جهت حمل خون و فراورده پلاسمایی استفاده می شود باید از هرگونه تغییرات دمای جلوگیری کند. به همین دلیل است که از یونولیت در انتقال خون استفاده می شود.

ممانعت از رشد و تکثیر حشرات

ساختار یونولیت به نحوی است که هیچگونه حشره ای در آن امکان تکثیر شدن ندارد. به همین دلیل است که تولید کنندگان مواد غذایی با اطمینان از این متریال جهت بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند.

کم هزینه بودن یونولیت

از دیگر مزایا و ویژگیهای بسته بندی یونولیتی هزینه کم این نوع بسته بندی در مقایسه با سایر بسته بندی ها است. همانطور که مطلع هستید متریال های زیادی هستند که از آنها جهت بسته بندی استفاده می شود. به عنوان مثال کارتن و یا جعبه های پلاستیکی متریال هایی هستند که بعضی از تولید کنندگان در بسته بندی محصولات خود از آنها استفاده می کنند. دو متریال ذکر شده علاوه بر هزینه بالا تمام ویژگیهای یک بسته بندی استاندارد را ندارند. به عنوان مثال کارتن در برابر رطوبت هیچ مقاومتی ندارد و جعبه های پلاستیکی نیز قابل بازیافت نیستند، در صورتی که یونولیت بسته بندی با توجه به مزایای فوق العاده ای که دارد قیمت آن نیز کاملا منصفانه است.

مقاومت در برابر رطوبت

مقاومت در برابر رطوبت از دیگر مزایای استفاده از یونولیت بسته بندی است. ساختار تشکیل دهنده این متریال به نحوی است که مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارد. در واقع امکان نفوذ رطوبت در بسته بندی یونولیتی وجود ندارد.

وزن بسیار سبک یونولیت

وزن بسیار سبک یکی دیگر از ویژگیهای یونولیت است چرا که، 95 درصد ساختار این متریال از هوا است. با توجه به این امر حمل و نقل بسته بندی یونولیتی نیز بسیار راحت است.

علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد از دیگر مزایای یونولیت بسته بندی می توان به ماندگاری بالا، قابل بازیافت بودن، غیر قابل اشتعال بودن و امکان ساخت آن در سایز های مختلف اشاره کرد.

انواع یونولیت بسته بندی

با توجه به تنوع محصولاتی که در بسته بندی یونولیتی قرار داده می شوند به همین دلیل، فیبر سفیدی که جهت بسته بندی استفاده می شود در دو نوع قالبی و برشی طراحی می شود. به عنوان مثال گاهی اوقات با توجه به نوع محصول از برش یونولیت جهت بسته بندی استفاده می شود اما، در بسته بندی بعضی از محصولات باید از  یونولیت قالبی جهت بسته بندی استفاده شود.

محصولاتی که برای بسته بندی آنها نیاز است از یونولیت قالبی استفاده شود محصولاتی هستند که شکل بسته باید بر اساس شکل ظاهر و ابعاد کالا طراحی شود. در واقع قالب طراحی شده دقیقا هم شکل کالایی است که در آن قرار داده می شود. از آنجایی که در یونولیت قالبی هیچگونه فضای اضافی وجود ندارد به همین دلیل، با اطمینان می توان گفت محصولی که در یونولیت قالبی قرار می گیرد بدون کوچکترین ضربه ای به دست مصرف کننده می رسد.

در بسته بندی بعضی از محصولات نیز با استفاده از برش ها و تکه های یونولیت می توان از حرکت کالا ممانعت کرد. معمولا در بسته بندی کالاهایی، از برش یونولیت استفاده می شود که خود کالا در برابر ضربه مقاومت لازم را داشته باشد.

نکاتی در رابطه با خرید یونولیت بسته بندی

صاحبان صنایع و تولید کنندگانی که از یونولیت بسته بندی استفاده می کنند به منظور بهره وری بیشتر بهتر است هنگام خرید یونولیت پارامترهایی را در نظر بگیرند. این پارامترها با توجه به نوع محصول تولید شده متفاوت هستند. در ادامه به معرفی این پارامترها خواهیم پرداخت.

نوع یونولیت

همانطور که اشاره شد یونولیت بسته بندی در دو نوع قالبی و برشی ساخته می شود و انتخاب نوع برشی یا قالبی یونولیت نیز به نوع محصول بستگی دارد. با توجه به این موضوع توجه به نوع پلاستوفوم در هنگام خرید اهمیت زیادی دارد.

پیش بینی حمل و نقل کالا 

یکی دیگر از پارامترهایی که در انتخاب یونولیت بسته بندی باید در نظر گرفته شود نوع حمل و نقل کالا است. بیشتر محصولاتی که تولید می شوند معمولا به مناطق دوردست نیز ارسال می شوند. با توجه به این امر کالاهایی که به مناطق دوردست ارسال می شوند باید بسته بندی آنها به نحوی باشد که مسافت طولانی تاثیر منفی در کیفیت کالا نداشته باشد.

حمل میوه با بسته بندی یونولیتی

میزان ضخامت یونولیت

میزان ضخامت یونولیت و ابعاد آن پارامتر دیگری است که در هنگام خرید این متریال باید در نظر گرفته شود. در واقع زمانی می توان گفت که یونولیت انتخاب شده مناسب بسته بندی است که ضخامت آن متناسب با وزن و حجم کالا باشد.

توجه به رنگ پلاستوفوم

امروزه در صنعت بسته بندی به رنگ و طرح بسته بندی نیز توجه زیادی می شود چرا که، رنگ ها تاثیر زیادی در جذابیت بسته بندی و جذب مشتری دارند. ترکیب رنگ با توجه به کالایی که در بسته بندی قرار می گیرد متفاوت است. به عنوان مثال گاهی اوقات ترکیبی از چند رنگ خاص و یک سبک مینیمال می تواند در جذب مشتری موثر باشد.

محافظت از محتویات داخل بسته

یکی از دلایلی که صاحبان صنایع در بسته بندی محصولات خود از یونولیت استفاده می کنند محافظت از کالایی است که در داخل یونولیت قرار داده می شود. با توجه به این موضوع، یکی از پارامترهایی که در انتخاب یونولیت بسته بندی باید در نظر گرفته شود این است که آیا پلاستوفوم خریداری شده به طور کامل از کالایی که در آن قرار داده شده است محافظت می کند؟

توجه به سطح پلاستوفوم

سطح یونولیت بسته بندی از دیگر پارامترهای مهم هنگام خرید این محصول با ارزش است. در واقع اگر فرایند تولید یونولیت استاندارد باشد سطح آن صاف و یکدست است. صاف بودن سطح این متریال نشان دهنده کیفیت آن است، به همین دلیل توجه به سطح آن قبل از خرید اهمیت زیادی دارد.

قیمت یونولیت بسته بندی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت یونولیت بسته بندی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در واقع قیمت نهایی این محصول با احتساب این فاکتورها مشخص می شود. در ادامه به این فاکتورها اشاره خواهیم کرد.

کیفیت یونولیت

یکی از فاکتورهای موثر در قیمت این محصول پرکاربرد کیفیت و نحوه پخت آن است. کیفیت مواد اولیه و نحوه پخت یونولیت در کیفیت نهایی محصول بسیار موثر است. البته لازم به ذکر است که خرید یک یونولیت با کیفیت از نظر اقتصادی یک انتخاب با ارزش است چرا که، هر چه پلاستوفوم تولید شده کیفیت بیشتری داشته باشد در سلامت کالایی که در بسته بندی یونولیتی قرار داده می شود موثر است.

برشی از یک یونولیت با کیفیت و ضخیم

متراژ و ارتفاع

متراژ یونولیت و ارتفاع آن یکی دیگر از فاکتورهای موثر در قیمت این محصول است. معمولا متراژ و ارتفاع یونولیت استفاده شده با توجه به نوع کالا متفاوت است. در واقع هر چه متراژ مصرفی بیشتر باشد طبیعتا قیمت خرید یونولیت نیز بیشتر است.

ضخامت

میزان ضخامت و عرض این محصول نیز از دیگر فاکتورهای موثر در قیمت نهایی یونولیت هستند. معمولا هر چه ضخامت یونولیت بیشتر باشد در برابر فشار و ضربه مقاومت بیشتری دارد. با توجه به این موضوع در مورد کالاهایی که حساسیت بیشتری دارند (مانند اقلام دارویی) بهتر است بسته بندی یونولیتی آنها ضخیم باشد.

سفارشی بودن

بیشتر تولید کنندگان معمولا از یونولیت های سفارشی، با توجه به نوع کالای خود استفاده می کنند. به عنوان مثال بعضی از کالاها (لوازم یدکی ماشین) دارای  قطعات مختلفی هستند، به همین منظور باید از یونولیتی استفاده شود که تمام قطعات کالا در آن قرار داده شود. چون پروسه تولید یونولیت سفارشی با سایر پلاستوفوم ها متفاوت است به همین دلیل قیمت یونولیت سفارشی بیشتر خواهد بود.

برند تولید کننده

علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد برند تولید کننده نیز، دیگر فاکتور موثر در قیمت این محصول است. بعضی از برندهای تولید کننده یونولیت بسته بندی، با وجود استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت این محصول را با قیمت کاملا منصفانه ای به دست مصرف کنندگان میرسانند. با خرید از اینگونه تولید کنندگان امکان خرید یونولیت  با قیمت کاملا منصفانه وجود دارد.

البته لازم به ذکر است که با توجه به مزایای بسته بندی یونولیتی قیمت این محصول یک قیمت کاملا منصفانه است. در واقع خرید یونولیت بسته بندی نه تنها هزینه اضافی برای تولید کننده محسوب نمی شود بلکه یک انتخاب اقتصادی و هوشمندانه تلقی می شود چرا که، با اطمینان می توان گفت که کالا با سلامت کامل به دست مصرف کننده خواهد رسید.

جمع بندی

با توجه به مطالبی که در رابطه با بسته بندی یونولیتی عنوان شد به جرات می توان گفت که تنها متریالی که می توان از آن جهت حمل و نگهداری انواع کالا استفاده کرد یونولیت بسته بندی است. به عبارت دیگر استفاده از این متریال جهت بسته بندی یک اتفاق شگفت انگیز و بزرگ در صنعت بسته بندی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *