بسته بندی یونولیتی انواع محصولات دارویی

بسته بندی یونولیتی انواع محصولات دارویی

بسته بندی محصولات و کالاها برای هر کسب و کاری بسیار مهم و حائز اهمیت است، مهم نیست که آن کسب و کار به چه صنعتی تعلق دارد، بسته بندی درست و اصولی همیشه سبب سالم ماندن کالا و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن می‌شود. بسته بندی یعنی جای گذاری محصول درون یک باکس یا جعبه‌ای که تا زمان مصرف محصول از آن محافظت کند. در میان تمام صنایع موجود، بسته بندی محصولات در صنعت دارویی از اهمیت بالاتری برخوردار است چراکه اطلاعات درج شده بر روی برچسب و بسته بندی محصولات دارویی به سلامتی مصرف کنندگان مربوط می‌شود و در نتیجه بسیار مهم هستند، از طرفی هم کیفیت بسته بندی محصولات دارویی بسیار حساس و حیاتی است چرا که به حفظ خواص دارویی، کیفیت آن و جلوگیری از خراب شدن دارو کمک بسیار زیادی می‌کند؛ بنابراین بسیار مهم است که برای بسته بندی محصولات دارویی از یک نوع ماده خاص و عالی استفاده کنیم که بتواند به خوبی از داروها نگهداری و محافظت کند. در این مقاله از پوشه کالا قصد داریم تا شما را با بسته بندی یونولیتی محصولات دارویی آشنا کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

اهمیت بسته بندی محصولات دارویی

 • حفظ کیفیت دارو
 • محافظت از دارو در برابر خراب شدن
 • محافظت از دارو در برابر آسیب‌های بیولوژیکی و فیزیکی
 • امکان درج اطلاعات و کد شناسایی محصول بر روی بسته بندی
 • محافظت از محصولات دارویی در برابر عناصری که ممکن است تأثیر نامطلوبی بر روی خواص آن بگذارد.
 • محافظت از محصولات دارویی در برابر نور و رطوبت
 • امکان حمل و جابه‌جایی راحت

معیارهای انتخاب بسته بندی مناسب برای محصولات دارویی

 • باید بتواند کیفیت فیزیکی محصول را حفظ کند.
 • باید بتواند از آن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کند.
 • باید بتواند خواص دارویی محصولات را حفظ کند.
 • باید بتوانند محصولات دارویی را از عوامل فساد فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی دور نگه دارد.
 • باید بتواند مانع از نفوذ رطوبت شود.
 • باید بتواند مانع از نفوذ نور شود.
 • باید بتواند مانع از نفوذ گاز شود.
 • باید بتواند مانع از نفوذ مواد شیمیایی شود.

بسته بندی یونولیتی محصولات دارویی

ورق یونولیت در میان صنایع و افراد مختلف، نام‌های متفاوتی دارد و در کشور ما ایران با نام‌هایی مانند پلاستوفوم، آکاسیف و استایروفوم در میان افراد شناخته شده است؛ اما نام اصلی و صنعتی این محصول پلی‌استیرن انبساطی است. این ماده بسیار خاص و فوق‌العاده نوعی پلیمر سفید رنگ است که با استفاده از فرایندهای پتروشیمی به وجود می‌آید و عایق بسیار مناسبی برای نور، صدا، رطوبت و دما است. یونولیت پس از ساخته شدن به اشکال و ابعاد مختلفی در می‌آید و از آن برای کارهای مختلف و در صنایع متفاوت استفاده می‌شود.

تولید یونولیت در سه مرحله کلی انجام می‌شود:

 • انبساط: در این مرحله ماده خام یونولیت یا همان ماده موجود در دانه‌های پلی‌استایرن با بخار می‌جوشد که این فرایند سبب می‌شود تا حجم دانه‌ها 40 تا 50 برابر، افزایش پیدا کند.
 • تهویه: پس از افزایش حجم دانه‌های یونولیت، برای اینکه به دما و فشار متعادل و مناسب برسند، باید یک دوره تکامل را طی کنند که این دوره در بخش تهویه رخ می‌دهد.
 • قالب سازی: در نهایت دانه‌ها یونولیت داخل قالب ریخته می‌شود تا شکل بگیرد. در این قسمت حدود 98 درصد از حجم کل یونولیت را هوا تشکیل می‌دهد. سپس دانه‌های موجود در درون قالب دوباره با بخار گرم شده و به صورت بلوک در سراسر قالب پخش خواهد شد و ورق یونولیتی به وجود می‌آید و سپس برای برش کاری و درآمد به ابعاد و شکل مورد نظر به بخش بعدی منتقل می‌شود.

یونولیت بسته بندی دارویی یکی از انواع یونولیت بسته بندی است که با پلی‌اتیلن انبساطی یا همان پلی‌استیرن ساخته می‌شود. این محصول با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، مورد استقبال بسیاری از صنایع و کسب و کارها، به ویژه در حوزه پزشکی و دارویی قرار گرفته است. با توجه به اینکه ارسال انواع محصولات دارویی به تمامی نقاط کشور انجام می‌شود، در صورت بسته بندی نامناسب و گرم شدن بیش از حد داروها، این محصولات خراب شده و دیگر قابل استفاده نیستند اما بسته بندی یونولیتی محصولات دارویی، به سبب ویژگی‌های بسیار خاص یونولیت می‌تواند از داروها در هر شرایطی محافظت و نگهداری کند. یونولیت بسته بندی دارویی به دلیل اینکه عایق مناسبی برای دما، رطوبت، حرارت، سرما، ضربه و … است، بهترین نوع بسته بندی برای تمامی محصولات دارویی است. یونولیت بسته بندی دارویی طوری طراحی می‌شود که هر قطعه در فضایی جداگانه قرار بگیرد و بتوان بدون اینکه ضربه‌ای به هر باکس بسته بندی وارد شود، تمامی آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دارد.

ویژگی‌های یونولیت بسته بندی محصولات دارویی

 • محافظت از دارو در برابر آسیب‌های خارجی

یکی از ویژگی‌های بارز و مهم یونولیت بسته‌بندی، محافظت و نگهداری درست از تمام داروها و موارد درونش است. ساخت و مواد اولیه به کار رفته در یونولیت به گونه‌ای است که باعث می‌شود این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر اکثر عوامل محیطی مختلف از خود نشان دهد. از جمله مواردی که یونولیت بسته بندی دارویی نسبت به آن‌ها مقاومت نشان می‌دهد شامل رطوبت، سرما، گرما، ضربه و فشار است.

 • سبک و ارزان قیمت و اقتصادی

یونولیت بسته بندی دارویی وزن بسیار سبکی دارد و در نتیجه برای جابه‌جایی کار را بسیار ساده می‌کند. علاوه بر این یونولیت بسته بندی قیمت بسیار مناسبی و به صرفه‌ای هم دارد؛ بنابراین استفاده از این نوع بسته بندی برای شما دارای صرفه اقتصادی نیست هست و می‌توانید بسته بندی محصولات دارویی خود را با هزینه‌های پایین انجام دهید.

 • امکان تولید در هر اندازه و طرحی

از دیگر ویژگی‌های یونولیت بسته بندی محصولات دارویی، امکان تولید آن در ابعاد و اندازه‌های مختلف و در طرح‌های گوناگون است. بسیاری از داروها برای رسیدن به شهر مقصد مسافت بسیار زیادی را باید طی می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز به دلیل حساسیت بسیار بالایی که دارند، باید در دما و محل ثابتی و مناسبی قرار بگیرند از این رو یونولیت بسته بندی باید با شکل و نوع دارو کاملاً مطابقت داشته باشد و بر اساس آن طراحی و ساخته شود.

ضرورت بسته بندی محصولات دارویی با یونولیت

همان‌طور که در بخش‌های بالایی نیز گفتیم، داروها برای رسیدن به مناطق، شهرها و کشورهای مختلف باید مسافت زیادی را طی کنند و از طرفی هم شرایط محیطی که داروها در آن قرار دارند در سلامت و خراب نشدن آن‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند؛ بنابراین هر گونه تغییرات محیطی یا فشار و ضربه به آن‌ها، می‌تواند عاملی برای فاسد شدن یا از بین رفتن دارو باشد و در نتیجه دارو به موقع و سالم به دست کسانی که واقعاً به آن نیاز دارند، نمی‌رسد؛ بنابراین می‌توانیم به طور کاملاً قطعی بگوییم که بسته بندی اصولی، مناسب و درست داروها یکی از واجبات کار است و تولید کنندگان محصولات دارویی باید توجه بسیار خاص و ویژه‌ای نسبت به آن داشته باشند. اما باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهید که هر نوع بسته بندی‌ای را نمی‌توان برای داروی و نگهداری از آن استفاده کرد؛ چراکه هر نوع بسته بندی قادر به محافظت از دارو نیست. تنها یک ماده بسیار عالی و منحصربه‌فرد وجود دارد که می‌تواند برای بسته بندی دارو مناسب باشد و آن ماده نیز یونولیت است. یونولیت بسته بندی محصولات دارویی بهترین گزینه برای تولید کنندگان دارو است تا از سلامت محصولات خود در حین جابه‌جایی اطمینان کامل داشته باشند. یونولیت‌های بسته بندی دارو قادرند تا دما را ثابت نگه دارند. از طرفی در برخی از آن‌ها قسمتی برای قرارگیری یخ خشک نیز  تعبیه شده است که همین مسئله می‌تواند کمک کند تا دارو در طی مسیر خنک بماند، این ویژگی همچنین سبب می‌شود که یونولیت بسته بندی دارو، برای جابه‌جایی نمونه‌های آزمایشگاهی نیز بسیار مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *