کاربرد یونولیت در صنعت

کاربرد یونولیت در صنعت

بسته بندی پلی استایرن منبسط شده یا EPS برای همه ما آشنا است. برای محافظت از انواع محصولات در هنگام توزیع و حمل و نقل استفاده می‌شود. عملکرد بی نظیر آن از نظر میرایی، عایق حرارتی و محافظت، پلی استایرن منبسط شده، EPS را به یک ماده مورد استفاده رایج تبدیل کرده است. آشناترین و شناخته شده‌ترین کاربردها بسته بندی تجهیزات و لوازم الکترونیکی و همچنین جعبه‌هایی برای حمل و نقل و توزیع ماهی و غذاهای دریایی تازه است. اگر شما هم قصد دارید تا بیشتر با کاربرد یونولیت در صنعت آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا انتها همراه پوشان کالا باشید.

تولید پلی استایرن منبسط شده یا همان یونولیت

پلی استایرن منبسط شده از پلی استایرن قابل انبساط حاوی یک عامل انبساط به دست می‌آید. پلی استایرن قابل انبساط نیز به نوبه خود مانند سایر مواد پلاستیکی از روغن حاصل می‌شود. فرایند پردازش برای ساخت محصولات نهایی در پلی استایرن منبسط شده در سه مرحله انجام می‌شود: شما به عنوان فردی که قصد دارید تا با کاربرد یونولیت در صنعت آشنا شوید، باید مراحل تولید یونولیت را هم بدانید.

پیش انبساط

ماده اولیه با بخار آب در برخی از ماشین‌ها به نام پیش انبساط در دمای بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود. چگالی مواد از 630 کیلوگرم در متر مکعب به 50-10 کیلوگرم در متر مکعب کاهش می‌یابد. در طی این فرایند، مرواریدهای مواد خام فشرده به مرواریدهای پلاستیکی سلولی با ساختار داخلی سلول‌های کوچک پر از هوا تبدیل می‌شوند.

استراحت و تثبیت میانی

وقتی ذرات تازه منبسط شده را خنک می‌کند خلأ در داخل آن ایجاد می‌شود که لازم است با نفوذ هوا با انتشار جبران شود. به این ترتیب مرواریدها به کشسانی مکانیکی بیشتری می‌رسند و ظرفیت انبساط خود را بهبود می‌بخشند که برای مرحله بعدی تبدیل سودمند است. این فرایند در طول استراحت میانی مواد از پیش منبسط شده در سیلوهای تهویه شده انجام می‌شود. همزمان مرواریدها خشک می‌شوند.

انبساط و قالب‌گیری نهایی

در این مرحله مرواریدهای از قبل منبسط شده و تثبیت شده به قالب‌هایی منتقل می‌شوند که مجدداً بخار آب به آنها منتقل شده و مرواریدها به یکدیگر رها می‌شوند. به این ترتیب می‌توانید بلوک‌های بزرگ (که بعداً به شکل‌های دلخواه مانند بشقاب، استوانه و غیره برش داده می‌شوند) یا محصولاتی مطابق با پایان نهایی آن‌ها را به دست آورید.

یونولیت شده برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

به عنوان فردی که می‌خواهد با کاربرد یونولیت در صنعت پلی استایرن منبسط شده EPS یا همان یونولیت به دلیل تطبیق پذیری و شکل دهی آسان، علاوه بر کیفیت و خواص عالی، کاربردهای گسترده‌ای دارد. در بخش ساخت و ساز از آن به عنوان عایق حرارتی و مواد روشن کننده استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ماده بسته بندی برای انواع محصولات در بخش‌های مختلف کاربردی استفاده می‌شود. علاوه بر این، برنامه‌های کاربردی دیگری را ارائه می‌کند که قبلاً قاب‌بندی نشده‌اند و برنامه‌های متفرقه نامیده می‌شوند.

آیا می‌توان از یونولیت در تماس مستقیم با مواد غذایی استفاده کرد؟

پاسخ بله است و می‌توان از آن استفاده کرد. ارزیابی محصولات پلاستیکی با توجه به پیامدهای بهداشتی و روش‌های آزمایش برای این ارزیابی در چندین کشور ایجاد شده است. پلی استایرن منبسط شده -EPS تمام الزامات قانون تماس با مواد غذایی را برآورده می‌کند و هیچ محدودیتی برای استفاده از پلی استایرن منبسط شده یا همان EPS با نام تجاری یونولیت به عنوان بسته بندی یا اقلام در نظر گرفته شده برای مصرف کننده مانند لیوان‌های قهوه، بشقاب‌ها وجود ندارد.

برای مثال، جعبه‌های ماهی پلی استایرن منبسط شده یا یونولیتی در سطح جهانی پذیرفته شده‌اند. میوه‌ها و سبزیجات نیز در جعبه‌های EPS یا یونولیتی بسته‌بندی می‌شوند. این تنها به دلایل بهداشتی نیست، بلکه این واقعیت است که بسته بندی پلی استایرن منبسط شده یا EPS برای حفظ دما در مدت زمان طولانی، به پلی استایرن منبسط شده در یک ماده بسته بندی مناسب برای بخش مواد غذایی تبدیل شده است. پس می‌توان گفت بسته بندی مواد غذایی می‌تواند به عنوان کاربرد یونولیت در صنعت استفاده شود.

ویژگی یونولیت مورد استفاده در صنعت

پلی استایرن منبسط شده ماده‌ای است که به دلیل وزن کم و مقاومت بالا، برای ساخت بسته بندی محصولات مختلف الکترونیکی، دارویی، تولیدی، شیمیایی، صنایع دستی و غیره ایده آل می‌باشد. بسته بندی پلی استایرن منبسط شده یا یونولیت به‌گونه‌ای طراحی شده است که کاملاً با شکل محصول مطابقت داشته باشد و گزینه‌های مختلفی از ضخامت دیواره، چگالی و تعداد آرماتورها را با هم ترکیب کند.

از طرف دیگر، وزن پایین یونولیت، هزینه‌های حمل و نقل، نیروی کار را کاهش می‌دهد و به لطف مقاومت آن شکستگی را از بین می‌برد، انبارکردن را تسهیل می‌کند و قادر به تحمل بیش از 1000 برابر وزن خود است. پس این هم می‌تواند به عنوان کاربرد یونولیت در صنعت شناخته شود و مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی دیگر کاربرد یونولیت در صنعت قدرت میرایی آن است. قدرت میرایی پلی استایرن منبسط شده به آن اجازه می‌دهد تا انرژی تولید شده در اثر ضربه‌ها و لرزش‌ها را جذب کند و از آسیب دیدن محصول بسته‌بندی‌شده جلوگیری کند. محصولاتی که نیاز به کنترل دما دارند، به عنوان مثال ماهی، می‌توانند در پلی استایرن منبسط شده بسته بندی شوند، زیرا سلول‌های متعدد آنها به عنوان محفظه‌های هوای مستقل عمل می‌کنند که آن را از نظر حرارتی عایق می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با کاربرد یونولیت در صنعت آشنا کنیم علاوه بر این که گفتیم خود یونولیت یا پلی استایرن منبسط شده چیست، ویژگی‌های آن‌ها را هم برای شما شرح دادیم و گفتیم در چه جاهایی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیارتان بگذاریم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مطلب پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *