کاربرد فوم‌های ضربه گیر چیست

کاربرد فوم‌های ضربه گیر چیست

محافظت از یک دستگاه یا وسیله در برابر ضربه شدید می‌تواند یک چالش بزرگ طراحی باشد، به خصوص زمانی که این محافظ باید نازک و انعطاف پذیر باشد. هنگامی که در معرض ضربه با سرعت بالا قرار می‌گیرد، جسم یا فرد مورد اصابت می‌تواند به سرعت آسیب ببیند یا شکسته شود، زیرا سرعت ضربه زمان کمی برای جذب ضربه باقی می‌گذارد. فوم‌های ضربه گیر بهترین مواد جذب کننده ضربه در مواقعی که به بالشتک انعطاف پذیر نیاز است، جذب ضربه، انعطاف پذیری بالا و میرایی ارتعاش را ارائه می‌دهند. مجموعه ما بهترین راه‌حل‌های مواد ضربه گیر را ارائه می‌دهد که به طور خاص برای محافظت از اجزا در کاربردهای صنعتی، الکترونیکی و حمل‌ونقل و محافظت از مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد پس پیشنهاد می‌کنیم، اگر شما هم قصد دارید تا بدانید کاربرد فوم‌های ضربه گیر چیست آشنا شوید تا انتهای مطلب همراه پوشان کالا باشید.

ضربه یا شوک چیست؟

برای درک اینکه چه نوع موادی برای جذب ضربه یا شوک بهترین هستند، باید شوک، چرا جذب شوک مهم است و انرژی شوک چگونه جذب می‌شود را درک کرد

ضربه یا شوک چیست؟ شوک اثری است که بر روی یک جسم ناشی از انرژی وارد شده به آن توسط نیرویی، معمولاً یک نیروی ضربه، در یک دوره زمانی کوتاه ایجاد می‌شود. اثر شوک زمانی اتفاق می‌افتد که انرژی ضربه از یک فرد یا جسم به جسم دیگر منتقل شود. این موج انرژی می‌تواند به افراد یا اشیا آسیب دیده آسیب یا آسیب برساند.

چرا جذب ضربه اهمیت دارد؟

به عنوان فردی که قصد دارد بداند کاربرد فوم‌های ضربه گیر چیست باید بدانید از آن جایی که ضربه یا شوک معمولاً می‌تواند اثراتی مخرب برای اشیا یا افراد به همراه داشته باشند، همین موضوع سبب شده تا خسارت‌هایی سنگین به انسان چه از نظر سلامتی و چه مالی وارد کند. به همین دلیل افراد در صدد این برآمدند تا به فکر ایده‌ای باشند که اگر ضربه‌ای هم برای مثال به اجسام وارد شد، چیزی بتواند جلوی این ضربه را بگیرد. یکی از همین وسیله‌ها فوم‌های ضربه گیر است که می‌تواند در برابر ضربه از ما و وسایلمان تا حد زیادی محافظت کند.

برای مؤثر بودن، یک ماده جذب شوک باید ظرفیت حذف یا کاهش نوسانات در طیف وسیعی از فرکانس‌ها را داشته باشد. برای اینکه در یک محیط صنعتی مؤثر باشد، یک ماده جذب شوک باید در طیف وسیعی از دماها، حتی دماهای تغییر، صرف نظر از منبع ضربه یا شوک، در مدت زمان طولانی، عملکرد خوبی داشته باشد.

سوربوتان یک ماده پلی اورتان انحصاری، ترموست، بر پایه پلی اتر با خواص ویسکوالاستیک است، یعنی به عنوان مایعی برای جذب شوک و به عنوان یک جامد الاستیک در هنگام استراحت عمل می‌کند. این کار با تبدیل ضربه انرژی شوک به مقدار کمی گرما انجام می‌شود که می‌تواند در فوم‌های ضربه گیر مورد استفاده قرار بگیرد.

فوم‌های ضربه گیر چیست

فوم‌های ضربه گیر راه حلی ساده و مقرون به صرفه برای دستیابی به جذب ضربه و زهکشی بیشتر ارائه می‌دهند. زیرانداز دارای سیستم قفل پازلی است که تقریباً هر کسی را قادر می‌سازد تا فوم‌های را به سرعت نصب کند. این وسیله را در کاشی‌های 194.6 سانتی متر در 101 سانتی متر با انتخابی از 3 ضخامت 25 میلی متر، 35 میلی متر یا 45 میلی متر عرضه می‌شود. این به شما امکان می‌دهد تا کاشی‌ها را متناسب با حفاظت حیاتی از ارتفاع سقوط که برنامه‌تان نیاز دارد، بسازید و به نوعی ضربه را بگیرد.

ما متوجه شدیم که این محصول به ویژه در زیر چمن مصنوعی مفید است؛ زیرا پدهای فوم‌های ضربه گیر یک سطح صاف و جذب کننده ضربه را فراهم می‌کنند. ایمنی فوق‌العاده‌ای که پدهای فوم جذب کننده ضربه یا همان فوم‌های ضربه گیر ارائه می‌دهند، آنها را برای استفاده در مدارس و زمین‌های بازی بسیار محبوب کرده است. استفاده و نصب صحیح پدهای ما می‌تواند تا حد زیادی خطر آسیب دیدگی کودکان را در اثر مسافرت و سقوط کاهش دهد.

جدا از جذب ضربه عالی که پدهای فوم ما ارائه می‌دهند، آنها همچنین می‌توانند زهکشی استثنایی را ارائه دهند. فوم‌های ضربه گیر خود را از مواد سلول بسته تولید می‌شوند که از جذب مایعات هم جلوگیری می‌کند. هر پد مجزا دارای تعدادی سوراخ زهکشی است که مایعات را قادر می‌سازد تا به راحتی از داخل و اطراف پدها عبور کنند. این به حفظ ظاهر چمن بالای فوم کمک می‌کند، در حالی که طول عمر آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

انواع فوم‌های ضربه گیر

به عنوان فردی که قصد دارد بداند کاربرد فوم‌های ضربه گیر چیست باید با سورباتون آشنا شوید. Sorbothane یک پلیمر ویسکوالاستیک بی نظیر است که برای اولین بار در سال 1982 معرفی شد. می‌توان از آن در بسیاری از جاها مثل فوم‌های ضربه گیر استفاده کرد. اما سوربوتان با سایر مواد ضربه گیر مانند فوم و لاستیک متفاوت است و قصد داریم در این بخش دلیل آن را توضیح دهیم.

سوربوتان یک پلیمر اختصاصی و ویسکوالاستیک است که دارای خواص ویژه ای است که بسیار فراتر از حد معمول است. ویسکوالاستیک به این معنی است که یک ماده دارای خواص مایعات (محلول‌های چسبناک) و جامدات (مواد الاستیک) است، بنابراین تحت بار تغییر شکل داده و نیروها را در همه جهات منتقل می‌کند و پس از برداشتن بار به شکل اولیه خود باز می‌گردد.

سوربوتان چگونه کار می‌کند؟

سوربوتان ویژگی‌های مختلف خود مثل، جذب ضربه، جداسازی ارتعاش و میرایی ارتعاش را ترکیب می‌کند. علاوه بر این، سوربوتان یک ضربه گیر و جذب کننده صوتی مؤثر است. در حالی که بسیاری از مواد یکی از این خصوصیات را نشان می‌دهند، سوربوتان همه آنها را در یک ماده پایدار با عمر طولانی ترکیب می‌کند.

در حالی که فوم نئوپرن، فوم پلی اتیلن و سایر مواد در بسیاری از کاربردهای جذب ضربه استفاده شده است، سوربوتان در مقایسه با سایر پلیمرها (لاستیک، نئوپرن، سیلیکون و غیره) از میزان خزش پایینی برخوردار است و برخلاف سایر مواد، سوربوتان به طور مؤثر ضربه‌ها را به خوبی مخصوصاً در فوم‌های ضربه گیر جذب می‌کند.

مزایای استفاده از سوربوتان

سوربوتان را می‌توان با یک ضد حریق خریداری کرد که به آن اجازه می‌دهد استاندارد 94 V2 آزمایشگاه Underwriters را برآورده کند، بنابراین کاربردهایی با مشکلات احتمالی آتش سوزی و حرارت (مانند فوم)، دیگر نگران کننده نیستند.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با فوم‌های ضربه گیر آشنا کنیم و کاربردهای آن را برای شما توضیح دهیم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مطلب پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *