مزایا و معایب بسته بندی یونولیتی

مزایا و معایب بسته بندی یونولیتی

درست مانند فرایندهای ریخته گری شن و ماسه، قالب گیری خلاء و قالب گیری پوسته، ریخته گری فلز نیز با فرایند قالب گیری فوم منبسط شده انجام می‌شود. این منطق کاربردی بسیار ابتدایی دارد و این منطق به فرایند قالب گیری فوم منبسط شده مزایا و معایبی نسبت به سایر فرایندها می‌دهد. در اینجا، پارامترهای فرایند قالب‌گیری منبسط شده و مزایا معایب بسته بندی یونولیتی این فرایند را توضیح خواهیم داد. پس اگر شما هم قصد دارید تا بیشتر با بسته بندی یونولینی و همچنین مزایای و معایب بسته بندی یونولیتی بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا انتها پوشان کالا همراه ما باشید.

یونولیت یا EPS چیست؟

پلی استایرن منبسط شده (EPS) یک مصالح ساختمانی است که برای ارتقاء نقشه و یکپارچگی ساختاری ساختمان مجهز شده است. از زمانی که EPS به عنوان یک ماده عایق معمولی در دهه 1950 به رسمیت شناخته شد، با پیشرفت سریعی در سایر پیاده سازی‌های جدید روبرو شده است. در حال حاضر، EPS به دلیل مزیت پایداری و بهبود از نظر بهره وری انرژی، دوام و کیفیت طبیعی داخلی در بسیاری از سازه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان فردی که قصد دارد تا با مزایا و معایب بسته بندی یونولیتی آشنا شوید، باید بدانید اخیراً، رشد گسترده‌ای در استفاده از پلی استایرن منبسط شده (EPS) برای صنعت توسعه وجود داشته است. EPS یک ماده حفاظتی تثبیت شده است که برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود، زیرا دارای فوم سبک و در عین حال سفت و سخت با عایق حرارتی عالی و مقاومت در برابر ضربه بالا است. جدای از آن، دارای محدودیت باربری بالا در وزن کم، مانع مطلق آب و بخار، سفتی هوا برای شرایط کنترل شده، عمر طولانی، تعمیر و نگهداری کم، توسعه سریع و اقتصادی است. فوم پلی استایرن منبسط شده یک پلاستیک سلولی سبک است که از ذرات کروی شکل کوچکی تشکیل شده که حدود 98 درصد هوا را در خود جای داده است. این ساختار سلول بسته میکروسلولی به EPS ویژگی‌های عایق و ضربه گیر عالی خود را می‌دهد.

فوم یونولیتی

کلمه Styrofoam اغلب برای نمایش فوم پلی استایرن منبسط شده (EPS) استفاده می‌شود. همان‌طور که ممکن است، “Styrofoam” یک اصطلاح محفوظ برای فوم پلی استایرن سلول بسته است که برای عایق‌های حرارتی و کاربردهای صنایع دستی ساخته می‌شود. فوم EPS واژه مناسبی برای هر پلی استایرن منبسط شده است.

ساخت EPS یا یونولیت

پلی استایرن از فرآورده نفت خام پس از پالایش، استایرن تولید می‌شود. برای ساخت EPS، دانه‌های پلی استایرن با پنتان متخصص فوم آغشته شده است. گرانول پلی استایرن در دماهای بالاتر از 90 درجه سانتی گراد از قبل فوم می‌شود. این دما باعث می‌شود که عامل کف کننده از بین برود و مواد پایه گرمانرم را به 20 تا 50 برابر اندازه منحصر به فرد خود منفجر کند.

پس از این، مهره‌ها به مدت 6 تا 12 ساعت کنار گذاشته می‌شوند تا به تعادل برسند. پس از این، دانه‌ها به قالب منتقل می‌شوند تا ساختارهایی متناسب با کاربرد تولید کنند. در مرحله پایانی، مهره‌های تثبیت شده به صورت مربع‌های بزرگ (فرایند قالب‌گیری بلوک) یا به شکل‌های سفارشی (فرایند قالب‌گیری شکل) طراحی می‌شوند.  مواد را می‌توان با گسترش مواد اضافه شده تغییر داد، به عنوان مثال، مقاومت در برابر آتش برای بهبود بیشتر هدایت آتش.

ویژگی‌های بسته بندی یونولیتی

ویژگی‌های حرارتی (عایق): EPS به دلیل ساختار سلول بسته آن که 98 درصد هوا را تشکیل می‌دهد، رسانایی حرارتی پایینی دارد. این هوای حبس شده در داخل سلول‌ها رسانای حرارتی ضعیفی است و در نتیجه فوم فوق‌العاده خود را می‌دهد.

استحکام مکانیکی: تولید انعطاف‌پذیر باعث انعطاف‌پذیری EPS در قدرت می‌شود که متناسب با کاربرد خاص تنظیم شده است. از EPS با مقاومت فشاری بالا برای کاربردهای سنگین بار استفاده می‌شود، در حالی که برای شکل دهی فضای خالی، می‌توان از EPS با مقاومت فشاری پایین‌تر استفاده کرد. به طور کلی، کیفیت قدرت با ضخامت افزایش می‌یابد. به هر حال، ویژگی‌های لایه‌بندی فوم EPS تحت‌تأثیر ریاضیات قطعه شکل‌گرفته و به طور قابل‌توجهی، اندازه مهره و شرایط جابه‌جایی، دقیقاً به اندازه چگالی، تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

پایداری ابعادی: EPS سلامت ابعادی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کند، که تقریباً در محدوده وسیعی از عوامل محیطی تحت‌تأثیر قرار نمی‌گیرد. شدیدترین تفاوت ابعاد فوم EPS را می‌توان زیر 2 درصد دانست که EPS را مطابق روش آزمایش ASTM D2126 قرار می‌دهد.

مزایا و معایب بسته بندی یونولیتی

همان‌طور که می‌دانید استفاده از بسته بندی یونولیتی می‌تواند فواید و ضررهایی به همراه داشته باشد. مانند هر چیز دیگری این بسته بندی‌ها مزایا و معایبی دارند. در ادامه شما را با برخی از مزایا و معایب بسته بندی یونولیتی آشنا می‌کنیم.

مزایای بسته بندی یونولیتی

صنعت خدمات غذایی عموماً از EPS برای ظروف غذایی استفاده می‌کند؛ زیرا نسبت به سایر محصولات ارزان‌تر است و عایق بهتری را ارائه می‌دهد که به تازه نگه داشتن غذا برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند. EPS ظروف همه‌کاره‌ای را ایجاد می‌کند که می‌توانند دما را برای اقلام غذا و نوشیدنی گرم و سرد حفظ کنند. در حالی که مخالفان EPS استدلال می‌کنند که این برای محیط زیست مضر است، تولید محصولات از پلی استایرن انرژی و منابع کمتری را نسبت به همتایان کاغذی خود مصرف می‌کند. محصولات EPS وزن کمتری نسبت به کاغذ دارند که به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در هوا در حین حمل و نقل کمک می‌کند.

معایب بسته بندی یونولیتی

دوست داران محیط زیست عموماً محصولات فوم یونولیتی را تأیید نمی‌کنند؛ زیرا ادعا می‌کنند که این فوم باعث تخریب محیط زیست می‌شود. یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد فوم یونولیتی این است که زیست تخریب پذیر نیست و در نتیجه فضای زیادی را در محل‌های دفن زباله اشغال می‌کند که این موضوع به مشکل آلودگی می‌افزاید. در صورت ریختن زباله، فوم EPS یا یونولیتی گاهی اوقات به قطعات کوچک‌تری می‌شکند که تمیز کردن آنها دشوارتر است. استدلال دیگر علیه فوم EPS این است که از سوخت‌های فسیلی تجدیدناپذیر و مواد شیمیایی مصنوعی ساخته شده است که می‌تواند در ایجاد آلودگی نیز نقش داشته باشد. فوم EPS گاهی اوقات راه خود را به آبراه‌ها باز می‌کند و می‌تواند اثرات فاجعه‌باری روی حیوانات داشته باشد که ممکن است آن را با مواد غذایی یا مواد لانه‌سازی اشتباه بگیرد. در حالی که فوم EPS را می‌توان بازیافت کرد، انجام این کار اغلب از تولید فوم جدید گران‌تر است.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مزایا و معایب بسته بندی یونولیتی آشنا کنیم و هر کی از ویژگی‌های آن را برای شما شرح دهیم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مطلب پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *