نحوه تولید و بازیافت بسته بندی یونولیتی

بازیافت بسته بندی

نحوه تولید و بازیافت بسته بندی یونولیتی

پرکاربردترین مواد بسته بندی کاغذ و مقوا است. نوشیدنی‌ها بیشترین سهم را در بسته بندی کاغذی دارند و سایر اقلام غذایی نیز در حال افزایش هستند. این سبک وزن است و از محصولات محافظت می‌کند و برای حمل و نقل مقرون به صرفه است. بسته بندی مقوای سفید و قهوه‌ای به راحتی قابل بازیافت است، فقط کافی است آن را در سطل مناسبی که محصولات کاغذی را می‌پذیرد، بیندازید. یکی از موارد بسته بندی برای بازیافت بسته بندی‌های یونولیتی است. پس اگر شما هم قصد دارید تا با نحوه تولید و بازیافت بسته بندی‌های یونولیتی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه پوشان کالا باشید.

یونولیت یا EPS

EPS یکی از داغ‌ترین مواد مورد بحث در مورد بازیافت است. خود این ماده که عمدتاً از هوا تشکیل شده است، بسیار متنوع است، در کاهش آسیب محصول مؤثر و ارزان است. اما همین ویژگی‌ها بازیافت آن را پرهزینه می‌کند، زیرا فضای زیادی را اشغال می‌کند.

علاوه بر این، این وزن سبک باعث می‌شود که به راحتی در باد یا آب جابه‌جا شود، جایی که مشکل پلاستیک اقیانوس را افزایش می‌دهد. جای تعجب نیست که در بیش از 100 شهرداری در 12 ایالت آمریکا ممنوع شده است.

دو نوع EPS وجود دارد: پلی استایرن منبسط شده و اکسترود شده. پلی استایرن خود شکلی از پلاستیک است، پلیمری که می‌تواند اکسترود یا منبسط شود. صنعت خدمات غذایی یکی از استفاده کنندگان عمده این محصول است که سینی‌ها، فنجان‌ها و ظروف محکم، محافظ و عایق می‌سازد. این ویژگی‌ها همچنین به آن اجازه می‌دهد تا یک ماده بسته‌بندی ترجیحی برای حفاظت از محصول در حمل و نقل باشد.

EPS یک ماده جذاب برای بسته بندی محصول است زیرا قوی است و در عین حال سبک است، یک عایق کارآمد است و ساختار آن از محصولات در برابر آسیب ضربه محافظت می‌کند. علاوه بر این، یونولیت یا همان EPS از انرژی و آب کمتری نسبت به کاغذهای جایگزین برای تولید استفاده می‌کند.

در اروپا، حدود 80 میلیون تن زباله بسته بندی در سال 2019 تولید شد که اکثریت آن کاغذ و مقوا (41٪) و پس از آن پلاستیک (19٪) و شیشه (19٪) و سپس چوب (16٪) و فلز بودند. (5٪) بر اساس Eurostat.

نرخ بازیافت زباله‌های بسته بندی شهری برای بسته بندی‌های کاغذی و مقوایی 82 درصد، بسته بندی فلزی 78 درصد، بسته بندی شیشه‌ای 76 درصد، پلاستیک 41 درصد و بسته بندی‌های چوبی 31 درصد بوده است. پاسخ کوتاه این است که آسان‌ترین ماده بسته‌بندی برای بازیافت کاغذ است.

به طور دقیق، این ارقام فقط به ما می‌گویند که چه مقدار زباله بسته‌بندی برای بازیافت در سال ۲۰۱۹ جمع‌آوری شده است، نه اینکه دقیقاً چقدر برای بازیافت استفاده شده است. پس از اصلاح دستورالعمل ضایعات بسته‌بندی و بسته‌بندی در سال ۲۰۱۸، گزارش‌ها به‌گونه‌ای تغییر کرد که فقط زباله‌های بسته‌بندی ارسال شده به مرکز بازیافت واقعی را می‌توان بازیافتی حساب کرد، این تغییر منعکس‌کننده ارقام بازیافت بسته‌بندی در سال ۲۰۲۰ است که به زودی منتشر می‌شوند.

بازیافت بسته بندی یونولیتی

در سال 2016، بیش از 118 میلیون پوند پلی استایرن منبسط شده یا EPS یا همان یونولیت فقط در ایالات متحده بازیافت شد. بیش از نیمی از چیزی که بازیافت شد بسته بندی پس از مصرف بود در حالی که بقیه مربوط به بازیافت پس از صنعت بود.

نگرش نسبت به EPS در طول سال‌ها تغییر زیادی کرده است، بیشتر به این دلیل که بازیافت EPS امکان‌پذیر است. این روزها افراد و کسب‌وکارها نسبت به محیط‌زیست آگاه‌تر هستند و کاهش ضایعات در اولویت قرار گرفته است. آنها می‌دانند که در حالی که EPS سبک، بادوام است و هزینه زیادی ندارد، اما در محل‌های دفن زباله قرار نمی‌گیرد زیرا تجزیه‌پذیر نیست. به همین دلیل است که بازیافت EPS یک امر کاملاً ضروری است.

همان ویژگی‌هایی که باعث محبوبیت EPS می‌شوند، بازیافت آن را نیز به چالش می‌کشند: یعنی چگالی کم آن که می‌تواند بستن حلقه را بسیار پرهزینه کند. EPS 98 درصد هوا است که وقتی در شکل‌های پلاستیکی سخت و حجیم قرار می‌گیرد، حمل و نقل آن بسیار گران می‌شود.

باید به یک مرکز حمل شود که در آن بتوان فشرده کرد. پس از فشرده شدن مواد، انتقال آن در مسافت‌های طولانی برای بازیافت و استفاده مجدد بسیار مقرون به صرفه‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌شود. با این حال، تراکم تنها مسئله نیست. پاکیزگی یک مشکل دائمی در بازیافت بسته بندی یونولیتی بوده است. مواد قبل از فشرده شدن باید عاری از هرگونه آلودگی باشد، در غیر این صورت مشکلات کیفیتی برای کاربران نهایی ایجاد می‌کند.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا در ابتدا شما را با بسته بندی یونولیتی آشنا کنیم و انواع بسته بندی‌های یونولیتی را برای شما شرح دادیم و گفتیم که چگونه تولید می‌شوند. همچنین شما را با اهمیت بازیافت آن آشنا کردیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مطلب با موضوع نحوه تولید و بازیافت بسته بندی یونولیتی پرداختید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *