آشنایی با بسته بندی صنعتی

بسته بندی صنعتی

آشنایی با بسته بندی صنعتی

با گذشت زمان، طراحی بسته بندی صنعتی به عاملی ضروری برای محافظت از محصولات در برابر خطراتی که ممکن است با ذخیره سازی و حمل و نقل مرتبط باشد، تبدیل شده است. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چیست و چرا طراحی بسته‌بندی در صنعت اهمیت بیشتری می‌یابد. پس اگر شما هم قصد دارید تا بیشتر با بسته بندی صنعتی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا انتها همراه پوشان کالا باشید.

بسته بندی محصول چیست؟

بسته بندی به هر نوع کانتینر یا جزء حمل و نقل اطلاق می‌شود، اعم از جعبه، پاکت، نوار، دسته، بالشتک، کیسه، ظروف قابل استفاده مجدد، درام و غیره. کالاها، از ضایعات خطرناک گرفته تا مواد غذایی. هدف اصلی بسته بندی صنعتی محافظت از محصولات در زمان نگهداری یا حمل و نقل است. از سوی دیگر، این اولین برداشتی است که مشتری از یک نام تجاری دریافت می‌کند و در نتیجه عملکرد بازاریابی را نیز انجام می‌دهد.

مزایای اصلی طراحی بسته بندی صنعتی

حفاظت و ایمنی

وظیفه اصلی بسته بندی‌های صنعتی حفاظت از مواد و تضمین ایمنی آنها به ویژه برای مصرف کنندگان است. برای این منظور، مقررات بسته بندی را ملزم به پیروی از دستورالعمل‌های بسته بندی سختگیرانه می‌کند. فرایند طراحی بسته‌بندی نقشی کلیدی در کمک به شرکت‌ها برای برآورده کردن الزامات، تجزیه و تحلیل نقص‌های بالقوه طراحی و تأیید اعتبار بسته‌بندی ایفا می‌کند.

همچنین انتخاب متریال مناسب بسته به نوع محصول و طراحی متناسب با آن. بسته بندی صنعتی علاوه بر اینکه به دلایل بهداشتی ضروری است، محصولات را در برابر آسیب یا آلودگی متقابل در حین ذخیره سازی یا حمل و نقل محافظت می‌کند. به عنوان مثال، بسته بندی از ریختن مایعات جلوگیری می‌کند و محصولات را از آسیب یا شکستگی محافظت می‌کند.

بازاریابی و برندسازی

طراحی بسته بندی، ارتباط شکل، ساختار، مواد، رنگ، تصاویر، تایپوگرافی و اطلاعات نظارتی بسته بندی یک محصول با عملکرد دوگانه است: مفید و جذاب. طراحی بسته بندی به خوبی فکر شده تأثیر مثبتی بر روشی که مصرف کنندگان برند را شناسایی می‌کنند خواهد داشت. یک راه خوب برای بالا بردن وجهه شرکت و دستیابی به مشتریان بیشتر، طراحی مجدد تصویر گرافیکی است تا هویت شرکت را به روشی شخصی‌سازی شده منعکس کند. برای مثال، درام‌ها، جعبه‌ها یا ظروف را می‌توان به رنگ‌های شرکت رنگ آمیزی کرد یا با آرم آن برچسب زد.

از سوی دیگر، شکل و طرح بسته بندی باید بتواند محصول را از رقبا متمایز کند. در واقع توسعه شکل و طراحی گرافیکی بسته بندی مفاهیم بسیار نزدیکی هستند که برای هماهنگ کردن تصویر برند باید هماهنگ باشند.

استانداردهای صنعتی

بسته بندی صنعتی بر اساس پارامترهای قانون مربوط به ذخیره سازی و حمل و نقل محصولات صنعتی طراحی شده است. از این نظر، طراحی بسته بندی بر رعایت این مقررات بدون فراموشی عناصر قبلی متمرکز است.

عوامل دخیل در فرایند طراحی بسته بندی

بسته بندی صنعتی به‌گونه‌ای طراحی شده است که دوام و محافظت از کالاها را تضمین کند. با این حال، هنگامی که صحبت از طراحی بسته بندی صنعتی می‌شود، عوامل زیادی وجود دارد که تصمیمات طراحی را تعیین می‌کند، مانند انتخاب موادی که برای بسته بندی استفاده می‌شود. امروزه دوستدار محیط زیست بودن مهم است، به همین دلیل است که بسته بندی‌های زیست تخریب پذیر بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایجاد توازن بین نیازهای پایداری و حفاظت کافی از کالاها.

از سوی دیگر، طراحی بسته بندی صنعتی به محتوا، اندازه، وزن و مقصد محصول بستگی دارد. به عبارت دیگر، رویکرد سازنده به طراحی بسته‌بندی توسط چندین عنصر، از ارگونومی و بهینه‌سازی شکل گرفته تا لجستیک حمل‌ونقل تعیین می‌شود. فرض کنید یک طراح بتواند بسته کوچک‌تری را بدون کاهش کارایی بسازد، در این صورت اقلام بیشتری به هر طرف ارسال می‌شوند و فضای لجستیکی کمتری را اشغال می‌کنند.

برخی از مواد بسته بندی به طور ویژه برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی خاص مانند جعبه‌های تولید طراحی شده‌اند. به همین ترتیب، انواع مختلف بسته بندی مواد غذایی با در نظر گرفتن اینکه غذا باید در حین حمل و نقل نگهداری شود، از از دست دادن خواص خود جلوگیری می‌کند و از مسمومیت غذایی که ممکن است به دلیل آلودگی محیط رخ دهد، جلوگیری می‌کند.

نوآوری در بسته بندی صنعتی

در حال حاضر، دو گرایش در طراحی بسته بندی وجود دارد که در حال افزایش است: یکی رد برچسب زدن و دیگری مینیمالیسم است. اشکال هنری، ارگونومیک، کاربردی و ساده طراحی بسته بندی در بازار پیروز می‌شوند و برتری زیادی نسبت به رقبا ارائه می‌دهند.

جمع‌بندی

ما در پوشان کالا بهینه‌سازی و بهبود را مشخص می‌کنیم، به همین دلیل است که بسته بندی‌های نوآورانه، بادوام، محافظ و دوستدار محیط زیست تولید می‌کنیم. برای ارائه بهترین گزینه‌ها برای خود با ما تماس بگیرید. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مطلب پرداختید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *